17 Mart 2018 Cumartesi

Sevgili Hayat

Buraya uzun zamandır tiyatro yorumu yapmamışım. Konusu sebebiyle çok merak ederek gittiğim, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun bir oyunundan bahsedeyim: Sevgili Hayat.
Hikaye, İzmir'de mübadele döneminde yolu kesişen iki kadın üzerine kurulmuş. "Amane" kahvelerinde şarkı söyleyen, orta yaşlı; aşka inanmayan bir kadın olan Eleni ile sokaklarda yaşayan Lena'nın hayatlarını, gitmek-kalmak arasında sıkışan hislerini ve hem bir hem de apayrı iki insanın kaderine şahit oluyoruz.

Tarihi olayların bizler gibi basit insanların yaşamına etkilerini gösteren hikayeleri hep sevmişimdir; bu yüzden çok heyecanla gittiğim bu oyundan, anlatımdaki kopukluklar sebebiyle pek keyif alamadım. Oyunculuk ve müzikler şahaneydi ancak dekorun aşırı sadeliği, sahneler arası geçişlerde yavaşlıklar, o azıcık dekorun sürekli oyuncular tarafından değiştirilmesi vs. insanın dikkatini dağıtıyor ve odaklanmayı zorlaştırıyor. 


Ankara Devlet Tiyatroları'nda daha kalabalık bir ekiple ve farklı bir dekorla sergilendiğini duydum; o haliyle belki çok daha güzeldir. İstanbul'daki versiyonunun -naçizane- biraz değiştirilmesinden yanayım.

2 yorum:

nessuno dedi ki...

Her ne kadar beğenmemiş olsan da iki uç noktadaki kadını anlatan oyun ilginç olmalı. Ben de bugün Bedia Muavit ve Afife Jale'nin hayatından kesitler sunan Hayali Temsil'i seyredeceğim Üsküdar'da... Bu arada Ben Nessuno adıyla yazardım bir aralar, yavaş yavaş böyle eski tanıdıklara rastlıyorum, yeniden blog yazmaya başladım... yeniden "merhaba"... sevgiler...

francesca mckennitt dedi ki...

Nessuno! Seni gördüğüme (ya da okuduğuma mı demeliyim?) çok sevindim :) bloglarımıza geri dönmüş olmak bence çok heyecan verici, ben her açışımda mutlu oluyorum yeniden. İzledikten sonra yorumlarını beklerim. Sevgiler...