10 Mart 2018 Cumartesi

Bizans'ta Şifa Sanatı Sergisi

"Hayat Kısa Sanat Uzun
Bizans'ta Şifa Sanatı"

Pera Müzesi'nde herhangi bir sergiyi gezerken zemin kata indiğimizde duvarda devasa boyutlarda bu not ile karşılanır; "Bizans'ta Şifa Sanatı" sergisine çekilirdik eskiden. Hala kalıcı sergi sınıfında mı bilmiyorum, üstünden epey zaman geçti. Ama her gezişimde bir göz atmadan çıkmadığım bu sergiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Serginin girişinde şifa kültüründe kullanılan aletleri görüyoruz. Binlerce yıl önce ameliyatların yapıldığı aletler, bitkilerin kaynatıldığı ve ilaçların saklandığı kaplar. Bu kadar ince detaylı metal aletlerin o dönem nasıl yapılabildiğini hala aklım almıyor.

Sonrasında Bizans'ta ve daha öncesinde şifa sanatına katkıda bulunmakla ünlü kişilerle ilgili genel bilgiler veriliyor. Tabii bunların önemli bir kısmı hıristiyan kültüründe şifa denince akla ilk gelen grup olan "azizler". Sergide bu azizlerin gösterimleri de yer alıyor:Duvarlarda ve panolarda şifalı bitkiler de atlanmamış:


Bana en enteresan gelen şey; İstanbul'daki "şifa merkezleri" ile ilgili bir çalışma yapılmış ve şifa merkezlerinin haritası çıkarılmış. Dönem şartlarını göz önünde bulundurunca, İstanbul'un o dönemde de ciddi manada merkez olduğunu görüyoruz:Sergi, insanlık tarihine ilgi duyanlar için hoş bir anı bırakıyor, hele benim gibi süslü püslü saraydan çıkma objeler değil de, özellikle halkın kullandığı objeler görmekten etkilenenlerdenseniz mutlaka görmeniz gerekir.

Hiç yorum yok: