7 Ocak 2018 Pazar

Alberto Giacometti Sergisi

20. Yüzyılın önde gelen Post-Kübist sanatçılarından Alberto Giacometti'nin Türkiye'deki ilk sergisi Pera Müzesi'ndeydi.

Öncelikle Paris'teki atölyesinde; sürrealist hareketin etkisiyle insan formunun gerçekliğini sorgulayan heykeller ortaya çıkarıyor. Çoğunlukla ince ve çook uzun figürler yaparak, gerçeği kendi gözünden betimliyor, aşağıdaki fotoğrafta kadınları simgeleyen "Orman"ı görüyorsunuz:


Daha sonra figürler oldukça küçülmeye başlıyor ve çoğunlukla etrafındaki insanların minimalist heykellerini yapmaya başlıyor. Aşağıda Simone de Beauvoir'nın bir heykelini görüyorsunuz:Aşağıda gördüğünüz ise "Uzanmış Düş Gören Kadın" heykeli. Düşler bizi gerçeklikten koparan en önemli unsur olduğu için; bu eser özellikle sürrealistler açısından büyük önem taşıyor:Sergide yalnızca heykeller değil, Giacometti'nin atölyesinde oluşturduğu eskizler de yer alıyor:

Giacometti'nin başka bir sergisinden kendi fotoğrafı:

Yarattığı insanların boyutları için sarf ettiği sözler ise hepimizin şapkasını önüne koyup düşünmesini gerektirecek cinsten:

"Bir zamanlar insanları gerçek boyutlarında görürdüm, fakat onlardan uzaklaşıp onları bir bütün olarak görünce küçüldüler. Ancak 1946 yılında, insanı gerçek boyutlarında göreceğim uzaklık yerine; insanı gerçekten görebileceğim uzaklığı keşfettim."

Hiç yorum yok: