16 Aralık 2017 Cumartesi

Belgrad

2016'nın ocak ayında gittiğimiz Belgrad yazısını neden durdum durdum neredeyse 2 yıl sonra yazdım? Instagram'da Belgrad güzellemelerini görünce biraz garipsediğimden. Çünkü bizim Belgrad maceramız, her zamanki gibi skyscanner'da gezindiğimiz bir gün; sadece birkaç gün sonrasına ait Belgrad uçuşlarının bir İzmir biletiyle aynı fiyat olduğunu görüp, yaklaşık 30 saniye gibi bir sürede gitme kararı alıp ve kendimizi Belgrad'da bulmamızla başlamıştı.

Gece geç vardığımız için, ilk gece şehri tanımaya; sokakları gezmeye çıktık. Her yerde olduğu gibi burada da dikkatimi öncelikle duvar resimleri çekti:Belgrad aslında tam bir Doğu Avrupa şehri. Soğuk ve hafif kasvetli havasını, geniş meydanlar ve sevimli sokakları bastırıyor.


Meşhur Knez Mihaliova Caddesi, İstiklal Caddesi'ne (tabii ki eski haline...) inanılmaz benziyor:
Aşağıdaki fotoğraftaki yer; sanatçılar sokağı olarak bilinen Skadarlija. Aslında şehrin biraz bohem bir bölgesi; bol bol butik cafeler, restoranlar mevcut. Turistler de genelde akşamları burada takılıyormuş; her yer tıklım tıklımdı.


Belgrad'a gelmişken kesinlikle gitmeniz gereken bir Kalemegdan var. Hem çok görkemli bir kale, hem çok güzel bir Tuna Nehri manzarası var, hem de büyüleyici bir havası var. Oysa en az onun kadar övülen Taş Meydan'ı pek beğenmedim, bana dümdüz bir boşluk gibi geldi.

Kalenin bütününü bir türlü fotoğraflayamadığım için aşağıdaki fotoğrafı Belgrad Gezi Rehberi sitesinden aldım:Şehirde pek çok heykel ve anıt var ama beni en çok üzen aşağıdaki "we were just children" heykeli; 1999 yılındaki NATO saldırısında ölen çocuklara adanmış:Belgrad'ın gece hayatı çok ünlü. Gerçekten çok uygun fiyatlara çok güzel yerlerde takılabilirsiniz. Biz kışın gittiğimiz için nehir üstü gece kulüpleri kapalıydı, daha çok Tuna Nehri kenarındaki canlı müzik yapılan yerlere gittik. Onun dışında "Zavicaj Etno Restoran" adlı bir yerde, yerel yiyeceklerini tattık ki hem fiyatları çok uygun hem de çok lezizdi. "Boutique" adlı restoranı da çok ünlü, değişik menüleri var; tavsiye ederim. Tüm bu "vizesiz, eğlenceli ve ucuz" övgülerinden ötürü artık ne kadar ucuz bilmiyorum ama, Belgrad birkaç günlük bir tatil için ideal bir rota. 


***Nikola Tesla Müzesi için ayrı bir yazı gelecek.

Hiç yorum yok: