26 Mart 2015 Perşembe

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita

"İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık."

Ece Temelkuran'ın o güzel cümleleriyle, o güzel uzak diyarları yaşamaya hazır mısınız? Her satırında "Başka bir dünya mümkün"ü hissettiğiniz, devrimin uygulamaya nasıl döküldüğünü gördüğünüz, okurken içinizin kıpır kıpır olduğu bir Venezzüela kitabıdır ve ısrarla orada yaşananları gizleyen basına bir güzellemedir "Biz burada devrim yapıyoruz sinyorita"
Aslen Uluslarası Gençlik Festivali için gidip de tüm gözlemlerini kağıda dökmüş; halkın çalıştığı gerçek kooperatiflerin, devlet destekli planların içine girmiş, kamulaştırma boyutlarını kendi gözleriyle görmüş. Ben kitabı okuduktan sonra kısa bir süre içinde Türkiye'de mahalle dayanıışmalarında ve işgalevlerinde ufak da olsa bu kıvılcımları gördüğüm için şanslı sayıyorum kendimi. 

Bir devrimin başarılı olması için en önemli şart kendi ülkesinin gerçekliğini kabullenmektir, Venezüela bunu yapmış, 15 yaşında hamile kalıp da terk edilen okuma-yazma dahi bilmeyen kadınlarını kabullenmiş, en büyük devinimi onların yaratabileceğini görmüş; hem okumalarını hem çalışmalarını sağlamış. Ülkesinin fakirliğini görmüş - ki devrimin başlıca sebebi elbet- gençlerinin hem devlet için çalışmalarını hem üniversite bitirmelerini sağlamış...

Sonra geleceğe yatırım yapmış; favorim okullarda öğretilen "insani değerler oyunu". Bizlerin monopoly oynayıp alıp & satmayı öğrenen çocuklarına karşı onların "iyilik, doğruluk, dürüstlük" kavramlarını öğrenen çocukları... Arada nasıl bir uçurum var ve "biz bu kıvılcımlarla o uçurumu nasıl tırmanırız"ı düşündürüyor bana okuduğum günden beri...

*Puanım: 8/10

2 yorum:

Kafa Dergi dedi ki...

Gerçekten çok kitap var şu sıra! :)

Yeni keşfettim burayı... :)

Ben de beklerim Kafa'ya, sevgiler... :)

francesca mckennitt dedi ki...

ben Kafa'yı hatırlar gibiyim, geliriz sevgiler :)