7 Ocak 2015 Çarşamba

Park Güell

Neredeyse her şehrin bembeyaz olduğu şu günlerde, sokağa baktığınızda kendinizi bir masalda gibi hissediyorsunuz değil mi? Sonra dışarı çıkıp da buz gibi  soğuğu hissedince o hissiyat kayboluyor. İşte ben bugun sizi o hissin kaybolmayacağı sıcacık bir masal diyarına götüreceğim!


Öncelikle Barcelona'nın o cafcaflı havasından çıkıp şehirden biraz uzaklaşıyoruz. Sonra devasa merdivenleri tırmanıyoruz. Barcelona'nın tamamını gören bir tepede, daracık bir yoldan ilerliyoruz. En sonunda karşımıza bu "garip" yapı çıkıyor, afallıyoruz... Sonra karşımıza çıkacakları tahmin bile edemediğimizden uzun bir fotoğraf çekilme faslı yaşıyoruz. Ve sonrası tamamen şaşkınlık hali... Biraz ilerleyip de Gaudi'nin tasarladığı o mükemmel evleri gördüğümde yaşadığım hissi asla unutamam. Ciddi anlamda gerçeklik hissimi kaybettim. Buradan sonra sizi fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum, kararınızı siz verin:

Gaudi'nin evine gittiğimde de ilk aklıma gelen şey sürrealizm olmuştu. Sürrealizmi mimariye yansıtabilecek kadar yetenekli, dahi bir mimardan bahsediyoruz. İşte tüm bu evler ve Park da zamanının zengini Güell ailesinin ihtişamını yansıtması için özel mülk olarak tasarlanmış. Bu hikayeyi duyduktan sonra şimdilerde ücretsiz ve kamuya açık olan parkın girişindeki yazı daha çok anlam kazandı gözümde:


Bu fotoğrafları eklerken dahi beni heyecanlandırmayı başaran Park Güell'e uğramadan Barcelona'dan sakın dönmeyin der, büyük usta Gaudi'ye buradan bir kez daha selam çakarım.

Hiç yorum yok: