26 Kasım 2014 Çarşamba

Toplum Sözleşmesi

Havalar buz gibi olduğuna göre artık ciddi kitaplardan konuşacak kadar evlere kapandık değil mi?

Bu yazının konusu başlıktan anlayacağınız üzere Jean Jacques Rousseau'nun "Toplum Sözleşmesi". Yoğurtçu Parkı Aktif Politika Atölyesi'ndeyken "Devlet kavramı nasıl ortaya çıkmıştır?" sorumu cevaplandırabilmek adına okuduğum bir kitaptı kendisi.

Kimi kesimlerde "devlet savunucusu" izlenimi bırakıyor olsa da, bence durum tam tersi zira insanın doğallığını yani sosyal ilişkilerini bıraktığı noktada iktidar ve devletin ortaya çıktığını savunuyor yani devleti "yapay bir kavram" olarak tanımlıyor. Üstelik yazıldığı dönemi düşünürsek oldukça ilerici, bir toplum sözleşmesinin oluşması için toplumu oluşturan bireylerin rızası olması gerektiğini söylüyor, o dönemde nadiren anılan (bilinen) demokrasinin, çok sesliliğin yer aldığı eserlerden olsa gerek.

İnsanın kafasını kurcalayan sorular sormasını da biliyor, kitaptan şöyle bir alıntı yapayım mesela:

"Herkesin olan bir toprağa sahip çıkmak için, oraya ayak basmış olmak yeter mi? Bir topraktan bir an için başkalarını uzak tutacak güçte olmak, onları bir daha bu toprağa dönme hakkından yoksun bırakmaya yeter mi?"


Not edilmesi gereken noktalardan biri; kitabın dili çok ağır. Tamamen konsantre olup ders çalışırcasına okumak gerekiyor ki ele aldığı kavramlar düşünülürse çok da beklenmeyen bir durum değil. İnsan-toplum-devlet üzerine kafa yoran herkesin okuması gereken bir yapıt olduğunu düşünüyor, hazır kış moduna geçmişken Toplum Sözleşmesi'ne bir şans verin diyorum.

*Puanım: 9/10

2 yorum:

O. Bolat dedi ki...

Bu aralar iş kitaplarından bıkmışım zaten :))

francesca mckennitt dedi ki...

o.Bolat; "İş kitaplarından bıkmışım daha da ağır kitaplar önerme" diyorsunuz yani:)