12 Aralık 2013 Perşembe

Bolivya Günlüğü

"Bugün 39 yaşıma bastım gerillacılıktaki geleceğim hakkında kaygılarımın başlayacağı yaşa doğru amansızca ilerliyorum: şimdilik 'tam'ım"
 
demiş Ernesto Che Guevara. En azından ölmeden önce "tam" hissettiğini bilmek güzel.Bolivya Günlüğü, Che'nin Bolivya'da sürdürdüğü savaş sırasında anılarını yazdığı günlük aslında. Gerillalarla yaşadıkları sorunlar, uyguladıkları taktiklerin bir kısmı, zorluklar, mutluluklar ve mutsuzluklar üzerine. Bir gerilla olarak her an ölümle burun buruna olmanın verdiği psikolojiyle, öldüğünde arkasında kalacak yazılı bir eser bırakma güdüsüyle yazdığını düşünüyorum; zira sadece kendisi için yazmış olsa yapmayacağı bazı açıklamalar var kitapta.
 
Bolivya Ordusu, Che'yi ele geçirdiğinde sırt çantasından çıkıyor bu günlük ve daha sonra oğlu tarafından kitap haline getiriliyor. İdealler uğruna neler yapılabileceğini gösteren en etkileyici kitaplardan biri olsa gerek. Ayrıca günlük tarzında yazılmış olmasına rağmen sıkmıyor, insanı daha da kendine hayran bırakıyor. "İyi ki okumuşum" dediklerimden ve size de önerdiklerimden elbette.
 
*Puanım: 9/10

Hiç yorum yok: