1 Ekim 2013 Salı

Museo de Fallero, Valencia

Blogumun bir süre gezi blogu haline dönüşeceği günlerdeyiz. Yine de şimdiye kadar aldığım tepkiler bu tip yazıların beğenildiği yönünde, o halde durmak yok gezmeye-yazmaya devam!Fallero Müzesi'ni göstermeden önce, Fallero-Fallas nedir biraz açıklamak lazım. Valencia'da, 19 martta yeni yılın(baharın) gelişi Fallas Festivali ile kutlanıyor ve yukarıda gördüğünüz fotoğraflar geçmiş Fallas Festivalleri'ne ait. Fallero da Fallas'ın çoğul hali. Festivalin çıkışıyla ilgili bir başka söylenti ise kutlamaların San Jose'ye adandığı yönünde. Beni-blogu-sizleri ilgilendiren kısmı ise bu festivalde devasa heykeller yapılıyor ve her sene birinci seçilen heykelin Museo de Fallero'da sergileniyor oluşu.Heykellerin özelliği hayatın gerçekliklerini yansıtması ve baya baya gerçek insanlar gibi hissettirmesi. Örneğin; yukarıdaki sahneyi yaşamayan genç kızımız var mı?
Bu heykeller her sene Fallas'ta beğeniye sunuluyor ve birinci seçilen heykel hariç hepsi yakılıyor. Festivalde Fallera denilen genç kızlar (kıyafetleri, saçları her şeyleri özel) boy gösteriyor. Her sene bir Fallas Kraliçesi seçiliyor ve seçilen kraliçenin resmi de müzeye konuluyor:


Fallas boyunca havai fişek gösterileri, konserler, gösteriler ile Valencia tam bir şenlik havası yaşıyormuş. Eğer Valencia'ya yolunuz düşerse bu festival esnasında gitmenizi öneririm.Müzeye gitmek için yol arayanlara dipnot: google maps, navigasyon vs hiçbirine güvenmeyin. City of Arts and Science'a gidin, tam karşısında da Museo de Fallero var. Biz güvendik de ne oldu derseniz, 45 dakika yürüdük müzeyi bulabilmek için.

Bu arada gereksiz ayrıntı; müze biletlerini satan kız gişenin içinde "Bana Her Şey Yakışır" izliyordu! Çok garipsedim ama kız Türk programlarının çok yaratıcı olduğunu söyledi. Bakakaldım tabii, ne diyeyim.

Hiç yorum yok: