21 Eylül 2013 Cumartesi

Aljaferia Sarayı

Bu aralar sürekli deneme yazma isteği içinde olsam da blogger sorumluluklarım (...) buna engel oluyor. Kısa bir süreliğine Zaragoza'ya yerleştim, sanatla ve tarihle iç içe olan bu şehirde nasıl çıldırdığımı tahmin edebiliyorsunuz değil mi? İş çıkışı yürüyerek müzeye gitmek diye bir kavram var hayatımda artık. Üstelik önceden planlamama, vakit ayarlaması yapmama gerek kalmıyor çünkü burada trafik denen bir kavram yok... Neyse, genel şehir yazımı dönerken yazacağım; şimdi Aljaferia ile başlıyoruz.


Burası gördüğünüz gibi kale gibi bir saray. Emevilerin kuzeyde yayıldığı en uç bölgeymiş. Dolayısıyla İspanya'da Hristiyanların Müslümanlardan aldığı ilk topraklardan biri olmuş. Bu sebepten onlar için önem teşkil ediyor. Ama bu önemi o kadar itici bir şekilde kayıtlara geçirmişler ki tiksindim açıkçası:


Önünde fotoğraf çektiren eksik olmadığı için en tenha halini yakalamaya çalıştım. Kralın tahtının arkasına konulan şeylerden biri de şu gördüğünüz bayrak ve fotoğrafı büyütürseniz "kesik Arap kafaları"nı göreceksiniz...


Gezmeye önce müze kısmından başlanılıyor. Burada gerçekleşen savaşların temsili resimleri, geriye kalan eşyalar ve savaş öyküleri yer alıyor. Dikkatimi çeken bir diğer ayrıntı: bizdeki Seyit Onbaşı hikayesine benzer bir hikaye onlarda da var ancak hikayenin kahramanı kadın. Yüzlerce yıl önce gerçekleşmiş bir savaşta top mermisi ateşleyen bir kadını düşünmek beni mutlu etti. Bakınız;Daha sonra insanı hayran bırakan asıl kısma geçiliyor. Bakakaldığım bir binadan oluşuyor iç kısım.Daha sonra daha da hayranlık uyandıran binanın içine giriyoruz. Tavanlar tamamen varak ve üç boyutlu süslemelerle dolu. Ancak telefonla fotoğraf çektiğim için zannederim ki çok anlaşılmıyor.Hristiyanların eline geçtikten sonra Aragon Kralı tarafından kullanılan bu bina, hala devlet toplantıları için kullanılıyormuş. Bana tuhaf gelense Aragon'un üst düzey yöneticilerinin toplanıp karar aldığı bu mekana biz elimizi kolumu sallaya sallaya girebiliyoruz. Türkiye'den sonra garipsedim tabii...

Kısacası Aljaferia Sarayı, Zaragoza'da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Yolunuz düşerse görmeden gitmeyin derim.


4 yorum:

mine dedi ki...

ooo süper çok özendim keyfini çıkarmanız dileklerimle ...

francesca mckennitt dedi ki...

Teşekkürler sağolun :)

crazywomanrosemary dedi ki...

Merak ettiğim yerler..görmem gerek :)
Emeviler de epey derin izler bırakmış.

francesca mckennitt dedi ki...

Bence de görmelisin :)evet oldukça, tarihi eserlerin bir kısmı hala onlara ait :)