31 Ağustos 2013 Cumartesi

Renkli Merdivenler ve Nazarköy

Bugünlerde konuşulan "renkli merdivenler" hadisesinin üzerine pek çok şehirde pek çok merdiven, sokak ve duvar rengarenk boyanmaya başlandı. Hazır böyle bir renkli şehir mevzusu gündemdeyken, size renkli bir köyden bahsetmek istedim.


Nazarköy, İzmir'de Torbalı yakınlarında bir köy. Köyün sakinleri geçimini nazar boncuğu üretimi ve satışından sağlıyor ve bu özelliğiyle dünyada tekmiş.


Köyün girişi böyle minik minik dükkanlardan oluşuyor. İçerilere girdikçe, detaylardan mutlu oluyorsunuz. Zira köyde her yer ya nazar boncuklarıyla ya da rengarenk mozaiklerle süslü:

Bu köyde elinize geçen günlük eşyalar da pek sıradan olmuyor elbette:
Eğer yolunuz Torbalı / Kemalpaşa yakınlarından geçerse Nazarköy'e uğramanızı mutlaka öneririm. Burada "el işi" eşyaların nasıl bir emekle yapıldığını bir kere daha göreceksiniz. Belli başlı renkleri elde etmek için ne kadar uğraştıklarını, bu sıcakta gün boyu fırın başında çalıştıklarını görüp de etkilenmemek elde değil. Sanat kokan bir köyde bulunmanın hazzı da azımsanamaz elbet. 

Dünyamızı renklendirmeye merdivenlerle başladık; tek tip olmayı reddettiğimiz çok renkli bir dünyaya kavuşmak dileğiyle.

6 yorum:

Petek Uluğ Peteğin Keyif Dükkanı dedi ki...

iZMİR'İN GERÇEKTEN ÖZEL KÖYLERİNDEN BİRİDİR. Kadınları o köyün bu ismi alması için çok mücadele etmişler ! VE tanıtımını da kadınlar yapar. Elinize sağlık..

francesca mckennitt dedi ki...

Doğrudur, çoğunlukla kadınlar çalışıyor zaten köyde gördüğüm kadarıyla. Sadece İzmir için özel değil bence, Türkiye çapında da böyle bir köy yokmuş zaten. Sağolun :)

Pembe Kereste dedi ki...

Sanat kokan bir köy harika İzmirin köyler hep güzel olur zaten :)

francesca mckennitt dedi ki...

Diğer köylerini pek bilmiyorum, bir tek Kirazlıköy'e gitmiştim daha önce, ama o da pek güzeldi; organik köydü o da :)

crazywomanrosemary dedi ki...

Alaçatı,seferihisar,çeşme,foça yakınlarını biliyorum oraları da görmek isterim..:)
Renkli merdivenler gibi renkli olsun yaşamlar :)

francesca mckennitt dedi ki...

Bence görmelisin Rosemary :)
Keşke hep renkli olsa...