23 Ağustos 2012 Perşembe

Hayvan Çiftliği

Bazı eleştiriler, inceden yapıldığında çok daha etkili oluyor. Bence Hayvan Çiftliği bunun en güzel örneklerinden biri. İncecik bir kitap ve bir çiftlikteki hayvanların yaşantısı üzerinden Stalin'i daha doğrusu bence genel insan tavrını eleştiriyor. İktidarı ele geçirince ideallerini unutup o güce kendini kaptıran ego ön plana çıkıyor.Sahipleri tarafından köle gibi çalıştırılan hayvanlar bir devrim yaparak "Beylik Çiftliği"ni "Hayvan Çiftliği" haline getiriyorlar. Amaç hayvanların kendi kendilerini yönetip refaha kavuşması. En başta her şey çok güzel ve amaca uygunken, kötü niyetli domuzlar yönetimi ele geçirip yavaş yavaş insanlar gibi yaşamaya başlıyorlar.  Neredeyse eski haline dönüyor her şey ve din eleştirisi, genel toplum eleştirisi, her şey mevcut kitapta. Okurken "aaa aynı bizdeki gibi" gibi cümleler kuruyor insan içinden. Kesinlikle okumanızı öneririm.

*Puanım : 10/10

12 yorum:

Kulisteki İnsan dedi ki...

Toplumun her tabakasındaki hayvanı, -pardon insanı-, anlatan müthiş hikaye... Okuyalı çok oldu bu kitabı ama okuduğumda hayvanların hepsinin yerine aynı özellikleri taşıyan bir sürü insan koyabiliyordum. Çok ustaca yapılmış karakter benzetmeleri ile okunması gereken bir kitap. Yine güzel bir paylaşım Francesca... Eline, emeğine, yüreğine sağlık...
Not: Askerde vakit geçsin diye önce ben tekrar okumuş sonra bütün koğuşun okumasını sağlamıştım :)kitabı okuduktan sonra bölükte dönen konuşmalardan ve espirilerden (herkes kitabın içindeki bir hayvanı birine benzetti)ötürü çarşıya çıkmama cezası aldım :) Pişman değilim yine olsun yine yaparım :)

Mia Wallace dedi ki...

vaaooyyy fran puanın çok iddialı o zaman kesin çok güzeldiir!

francesca mckennitt dedi ki...

Kulisteki İnsan; askerlik hikayene çok güldüm :)) askerlik arkadaşlarının hepsi içindeki mesajları anladılar mı bilmem ama hiç olmazsa hayatlarında bir kez böyle bir kitap okumuş oldular bak sayende :) asıl verimli paylaşım benimki değil seninki olmuş :) Ayrıca evet karakter benzetmeleri mükemmel ve anlatım da çok akıcı. 10 üstünden 10 verdim baksana:)

francesca mckennitt dedi ki...

Mia; çok çok güzel! Okuduğunda benimle benzer şeyleri düşüneceğine ve bayılacağına eminim :)

Paris in Me / Sylvie Ribelle dedi ki...

Aynen franım , bende 10 veririm bu kitaba, çok çok beğenmiştim gerçekten ..

francesca mckennitt dedi ki...

Evet evet çok güzeldi. Herkesin okuması gerekli hatta bence :)

Lulu dedi ki...

Bu kitabi bana kardesim onermisti, ve herzaman bir numarali kitabim d iyordu, okuduktan onra hk verdim, on uzerinden kesinlikle onu hak ediyor, hayvan karakterlei o kadar gercek hayat ile ozdeslesmis ki...okudukca kitabin ne kadar iyi yazildigini dusunup bir kez dha hayran kaliyorsun

francesca mckennitt dedi ki...

Bence de, on üzerinden on verdiğim nadir kitaplardan biri :) Çok özenle düşünülmüş bir kitap. Kısa ve öz. Lafı uzatmadan ne demek istediğini anlatmış, gerçekten hayranlık uyandırıyor.

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Bende okunmak için sırasını bekleyen kitaplardan birini tanıtmışsınız, teşekkürler...

emili dedi ki...

Bu tür durumları en güzel anlatanlardan biri de Aziz Nesin'in Azizname oyunudur.

francesca mckennitt dedi ki...

BAYKUŞ GÖZÜYLE; bence zaten başlayınca bir çırpıda bitirecek ve gülümseyerek okuyacaksınız :)

francesca mckennitt dedi ki...

emili; doğru :) Aziz Nesin'in toplum eleştirileri de Türkiye için özeldir.