11 Temmuz 2012 Çarşamba

Srebrenitsa Katliamı

Bugün 11 temmuz. Yani belgelenmiş, resmi olarak katliam sayılan ilk soykırımın yıldönümü. 


Tam 17 yıl önce bugün 8372 kişi, Srebtrenitsa'da öldürüldü. Çeşitli illerden "güvenli" olduğu gerekçesiyle Srebrenitsa'ya toplanan Boşnaklar, etrafı dağlarla çevrili bu çukur kentte rahat rahat "temizlenebildi". Bosna Hersek'in her yerinde savaş izleri var. Bir yerlerde okumak ya da fotoğrafları görmek yeterli olmuyor, canlı canlı yaşamak lazım. Başkentin en lüks binalarında bile mermi izlerini gördüğü zaman, savaşta yıkılan Mostar Köprüsü'nden yürüdüğü zaman, başka bir soykırım yaşanan Tuzla kentine gitmek istediğinizde "Gitmeyin, orada insan yaşamıyor, üzülürsünüz." uyarısı aldığı zaman anlıyor bunun ne demek olduğunu. Tanıştığın her insanın ailesinde, babaların-abilerin-amcaların ölü olması ya da Bosna Hersek'ten sonra Sırbistan'a gideceğinizi söylediğinizde size korku dolu gözlerle bakmaları ne yaşadıklarını hissettirebiliyor ancak.


Daha önce Bosna Hersek yazılarımda koyduğum fotoğrafları yeniden paylaşıyorum. Gördüğünüz gibi Saraybosna'da yolların kenarı mezarlıklarla dolu. Tabii bunlar cesetleri bulunabilenler yalnızca.


Mermi izi bulundurmayan ev yok....


Ve Mostar'da tahrip edilmeyen tek ev bu. Sadece bu ev var düşünebiliyor musunuz.

İstanbul'a döndüğümde E-5 in kenarındaki duvarlardaki delikleri görünce içim ürpermişti. Mermi izleri nasıl etkilediyse, o havalandırma deliklerini görünce bile içim acımıştı. Ben 10 gün yaşamış bir insan olarak bu ruh halindeysem, bu acıları yaşamış insanlar ne hissediyorlardır düşünemiyorum. Tek dileğim, dünyanın her yerinde her an var olan fiziki ve psikolojik savaşların bitmesi. Bunun da insan egosunun törpülenmesinden başka yolu yok.8 yorum:

Mr.E dedi ki...

Allah bütün acı çekenlerin yanında olsun Fran :(

francesca mckennitt dedi ki...

Olsun Mr.E. Böyle acılar hiç olmasa daha iyi olurdu ama sanki di mi. Yok yere hepsi...

fiLmmAniA dedi ki...

böyle böyle sadece dünyayı değil, iyi insanların ruhlarını da kirlettiler...

Sylvie ribeL_ dedi ki...

Tüylerim diken diken oldu :(

francesca mckennitt dedi ki...

filmmAniA; bence de... Kötülük=akıllılık oldu bu dönemde.

francesca mckennitt dedi ki...

Sylvie; onu bir de bana sor canım.

Kulisteki İnsan dedi ki...

Fillet tepişirken olan çimenlere olur diye bir laf vardır... Dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun suçsuz insanlar öldürülüyorsa bunun arkasında eminim ki bir filler ordusu vardır... Bu katliamda da filler vardı. Ve onların oyunu bunların sebebi oldu...

francesca mckennitt dedi ki...

Kulisteki İnsan; Doğru söylüyorsun. Bizler de çimenler oluyoruz her zaman galiba. Diyorum ya olan hep sıradan & masum insanlara oluyor. Birilerinin ordusunda piyon olmaktan öteye geçemeyen insanlara...