16 Şubat 2011 Çarşamba

Sorunun odağı bizmişiz

İnternette dolaşırken bir haber dikkatimi çekiyor. Başlık şu:

Dekolte giyene tecavüz ederler.

İlahiyat profesörü Orhan Çeker, tacizciyi / tecavüzcüyü tahrik eden kadının da suçlu olduğunu söylüyor.

"Kadın tahrik edici şekilde giyinmişse, 

erkek de kendini tutamadıysa suç 

ortaktır."Erkek kendini tutamadıysa suç ortaktır. Hımm. 

Çok merak ediyorum, bu xy kromozomlu şahıslar, kadının sadece cinsel organlarından ibaret olmadığını ne zaman anlayacaklar. Bir kadının bedeni sadece ve sadece kendisine aittir, isterse sokakta çıplak dolaşsın, isteği dışında bir temas dahi suç unsurudur. 

Kendini saklamaya çalışan kadın, çarşafla dolaşan kadın, aman örtüneyim diyen kadın... Üzgünüm ama, sen kendini sadece bir tahrik nesnesi olarak görüyorsan; yalnızca kendine değil, kadın hakları konusunda bir şeyler yapmaya çalışan kadınlara da ihanet ediyorsundur.

Tek işleviniz evlenmek, çocuk doğurmak ve hayatını onlara adamak değil artık; uyanın. Kadınlar bu toplumda beyinleriyle var olmalı, cinselliğiyle değil. Kendini gizleyen kadına, vücudunu kullanarak bir şeyler yapmaya çalışan kadına da karşıyım. İkisi de aynı amaca hizmet ediyor benim gözümde.

Bir erkek nasıl başardıklarıyla anılıyorsa, biz de öyle olmalıyız Sayın Orhan Çeker. Umarım her iki cinse de aynı gözle bakmayı başarabilirsiniz bir gün. 

*Habere buradan ulaşabilirsiniz. 

81 yorum:

nil dedi ki...

francesca, aynı öfkeyi ben de yaşadım okuyunca. kadını birey olarak görmeyen, ikincil ve edilgen kabul eden bir hayat anlayışının yansıması işte... bu yaşamı biz başlatıyorsak, yaşamın taaa içinde olmak da hakkımız değil mi ,hepsi bu. sevgiler :)

Adsız dedi ki...

Çok doğru demişsin. Bir arkadaş daha bu haberden bahsetmişti. Onada aynı şeyi söylemiştim. Bir adam tecavüz etmek istiyorsa kadın eteğinin altına paçalı don dahi giysen yapmaya kalkışır. Bunun kılık kıfetle ilgisi yok.

Bu adam böyle konuşmadan önce hiç mi düşünmedi diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

francesca mckennitt dedi ki...

nil; Değil mi. Bunu savunan bir erkek, belki onu anlarım kendi ayrıcalığını kaybetmek istemiyorsa; peki bunu savunan kadınlara ne demeli? Biz bir şeyleri değiştirmek için uğraşırken, "Ben bilmem beyim bilir" diyenler de var. Gerçekten aklım almıyor... Sevgiler :)

holywitch dedi ki...

ya var ya, sabahtan beri içimdekileri bastırmaya çalışıyorum. arkadaş, nasıl bi yerde yaşıyoruz? nasıl insanlarla oturup kalkıyoruz?
tüm bunları okuduktan sonra anadan doğma gezsek yeridir sokaklarda.

koskoca ilahiyat prof.u, bilmez mi ki herkesin günahı kendine? sen tecavüzlere bu şekilde mi önlem alabileceksin? eğitim olmadan sadece kapanın yeter.
ahhhh

francesca mckennitt dedi ki...

K.C.S; Kesinlikle. Bir de, bu bakış açısına sahipse kadının yaptığı en ufak bir şey dahi onunla birlikte olmak istediğine işaret olarak algılanıyor. Ne bileyim, kadınla bir kere göz göze gelmiştir, hemen "Aaa bak o da istiyor" deyip saldırır yani.

Profesörmüş kendisi. Soruşturma açılacakmış ama ben hiç sanmıyorum ki cezalandırılsın. Tam tersi, bu düşünceleri sayesinde bir kesim tarafından yüceltilecek eminim.

francesca mckennitt dedi ki...

witch; Diyorum ya, kadın cinsellik nesnesi olarak görüldüğü sürece bu sürer gider. Bunda kadınların da suçu var, geçen gün Leah'a da yazdım, 18 yaşında tv'ye çıkıp "Ben evlenmek istiyorum, çalışmayacağım, kocamın evi olsun arabası olsun beni taşısın" falan diyen kızlardan gerçekten nefret ediyorum.

Dediğin gibi, bunu söyleyen birinin ilahiyatçı olması daha da acı. Binlerce öğrencisi var ve onlara da bu fikirleri aşılıyor demek ki.

burkan dedi ki...

harfi harfine katılıyorum bu yazının altına imzamı atarım arkadaş:D

Sadece Umut dedi ki...

Francesca ; bu "adam(?)" hakkında söylenecek o kadar şey varki zor tutuyorum kendimi .

Syrakusa dedi ki...

Gezmeyin cıbıldak da azmayalım bacımm!! Gaaarkkk! Estağğfirullah!
azgın pirof böyle der.
:)

francesca mckennitt dedi ki...

burkan; Hihih atacaksın tabii ki,
yoksa senin de başın belaya girer; buradan neler saydırırım sana da :))

francesca mckennitt dedi ki...

Sadece Umut; Sanırım benim kendimi ne kadar tuttuğum yazıdan anlaşılıyor olsa gerek :) Kendi kendime neler söyledim burada da, ah ah neyse. Kendimizi kanıtlamak için bu kadar uğraşmak zorunda olmak ne acı.

francesca mckennitt dedi ki...

Syrakusa; :))) Yaa, biliyor musun, gerçekten kadınlar ne kadar kapanırsa erkeklerin tahrik olma derecesi öyle artıyor. Tanzimat sonrası kitaplarda görüyoruz; kadının çarşafın altından görünen topuğuna, peçesinin arasından gözüken kirpiklerine yazılan şiirleri.

mine dedi ki...

!!!!! nereye gidiyoruz belli değil

francesca mckennitt dedi ki...

Bu şekilde düşünenler her zaman vardı, var olacaktır da. Ama şuanda sorun, böyle düşünenlerin üstüne bir de ödüllendirilmesi bence.

girlythings dedi ki...

:)))
aaa kızlar varmayın üstüne..
adam gizli kapaklı kendi açlığından dem vurmuş!

Mr.E dedi ki...

Kadın bu haberi blogunda yazmasa, erkek yorum yapmayacak...net :P

francesca mckennitt dedi ki...

Girly; Di mi, Syrakusa da yazmıştı yukarıda :) Cıbıl cıbıl gezmeyin gızlar, fena oluyoruzz.

francesca mckennitt dedi ki...

Mr.E; Cık cık cık senden hiç beklemezdim. Valla hiç beklemezdim.

Sadece Umut dedi ki...

frances, bununla ilgili bi hikaye yazdım ama biraz kötü oldu gibi toparlayamadım . bi bakarsan eğer?

Mr.E dedi ki...

Ya ama nerede ironi, nerede kinaye, nerede adama protesto?

francesca mckennitt dedi ki...

Hemmen bakıyorum :)

francesca mckennitt dedi ki...

Çünkü okur okumaz direk yazdım yazıyı, üstünde uğraşmadım bile doğru düzgün. Yani sinir anıyla aklıma ne geldiyse onu yazdım işte. Ben senin kadar yaratıcı değilim üstelik :)

Mr.E dedi ki...

Bak hala sinirle kafa orada kalmış, benim yazdığım adamın dediklerine ironik bir dokunuştu, sana neden öyle yazdın demedim ki, sakin ol şampiyon ^.^

francesca mckennitt dedi ki...

:))
Uf bende gerçekten bir saflık var şu aralar, kafa başka yerlerde ama anlamadım ki neden :)

Mr.E dedi ki...

Benden beklemediğinde anlamıştım :D

francesca mckennitt dedi ki...

Hihih :))

francesca mckennitt dedi ki...

Ayrıca senin şantiyede olman gerekmiyor muydu şuan? Ne işin var porselen vazonun yanında :)

ry dedi ki...

twitter'a da yazdım. beni türbanlı bayanların lezbiyen olma olasılığı tahrik ediyor. şimdi n'apcaz!?

francesca mckennitt dedi ki...

Bilmiyorum da, aynı kişi az önce açıklama yapmış, diyor ki ben tecavüz demedim taciz dedim, tecavüzde birazcık erkek suçludur. Birazcık suçlularmış yani.

ry dedi ki...

spartacus izlemeyen adam her türlü pisliği yapar.

gözlem; gençlerin fiziksel ve zihinsel gelişimi olumsuz etkilemesin diye kırmızı noktalı cumartesi gecelerini kaldırıp porno siteler kapandıkça cinsel suçlar arttı. bu da mı işaret değil haaa?

Mr.E dedi ki...

Ben 16.30'da paydos yapıyorum :)

RuhsuzKadın dedi ki...

Tek şey derim bunu diyen ve savunanlara, "bi sktrn gidin" :)

ilnevyA dedi ki...

Ben habersiz 2 yıl önce tam tersini yapmıştım. Aman bakmayın, suça ortak olcaz. Ahehehehey

francesca mckennitt dedi ki...

ry; Doğruluğundan emin değilim ama, hani sohbet hatları falan vardı ya, onları da tek bir şeye sabitlemişler diye duydum. Vallahi bilmiyorum, etkilenmesinler diye kaldırıyorlar da bizimkiler daha beter azıtıyor. 3. sayfa haberleri nedir öyle yahu.

*Spartacus izlemiyorum ama ben de:)

francesca mckennitt dedi ki...

Mr.E; Hah tamam o zaman, sonra sizin Mardinliler bıdı bıdı yapmasın :) Gerçi onlar işlerini görüp kaçıyormuş ama baksana, hihih.

huyumkurusun dedi ki...

Bu zihniyetteki insanlar alışmışlar her konuda kadını suçlu bulmaya.Söylenecek söz bile bulamıyorum.Kendi hasta beyinlerini tedavi etmek yerine kadını kapatmak kolaylarına geliyor.

francesca mckennitt dedi ki...

RuhsuzKadın; :)) Ama gitmiyorlar :) Bak görürsün ne kadar yüceltilecek o adam.

francesca mckennitt dedi ki...

ilnevyA; Gördüm o yazıyı yaa, dekolte pek yakışmış hihih :)) Başına bir iş gelirse sorumlu değiliz, ona göre!

francesca mckennitt dedi ki...

huyumkurusun; İşte, kapatmakla bitmiyor ki, ne kadar kapatırsan baskıcılık daha da büyüyor; sapıklık daha da artıyor. Çok kötü bir gidiş bu.

Bir İnce Ses dedi ki...

Ben adamın çözüm önerisine hayranım. Din eğitimiyle önüne geçilecekmiş bu durumun. Zaten afedersin her boku yiyen dindar olmayan insanlar. Sokağa çıkın bakın,araştırın en büyük pislikleri yapanlar dışarıya dindar gözüken insanlar.Bu lafımın da sonuna kadar arkasındayım. Dekolte seni rahatsız ediyosa bakmazsın, tahrik de olmazsın. Demek ki tahrik olacak kadar bakıyo ki böyle bi açıklama yapmaya sorumlu hissetmiş kendini..

francesca mckennitt dedi ki...

:)
Bence de. Gerçekten, bunun dinle hiç alakası yok. Vicdanla, terbiyeyle alakası var. "Günah!" diyerek engelleyemezsin bazı şeyleri. Bastırılmış duygular gün gelir patlama yapar. Dediğin gibi, bakmazsın olur biter. Ama bunu söylediğin anda sanki dinlerine saldırılmış gibi davranıyorlar. Oysa ki bu dünya ne tacizci tecavüzcü imamlar papazlar gördü.

ry dedi ki...

haber başlığı, duvarı deldi hamile bıraktı.

izlemeyin zaten çok terbiyesiz bir dizi. koca koca adamları çıplak gösteriyorlar.

francesca mckennitt dedi ki...

Hıı biliyorum onu.

Ya çıplaklık falan o kadar sorun değil de, ben böyle savaş sahneleri, kanlı sahneler falan gelemiyorum pek. Yani öyle midem de bulanmıyor ama ne bileyim, hazzetmiyorum işte. Ameliyat videoları bile izliyorum mesela, onlar etkilemiyor ama böyle gerçek yaşam sahnesi olunca fena oluyorum :)

Profösör dedi ki...

Hak ve adalet cinsyet ayrımı yapmaz. Hepimiz insanlık ailesindeyiz. Yasealar neyi emrediyorsa, toplum yasalara göre hesap verecektir. Kadın ister giyinir uister giyinmez. İster çalışır ister çalışmaz. Herkes kendinden sorumludur. Öyle de olmalıdır. Tembel insanlar zaten değer kaybeder. Onurlu insanlar çalışkandır. Paylaşımcıdır. Yasaların yetmediği yerde de vicdanlar susmamalıdır.

ry dedi ki...

beni etkilemiyor kanlı sahneler. daha heyecanlı bir iş isteseydim morgda falan çalışırdım herhalde. hem otopisi yapar hem çift kaşarlı tost yerdim mesela.

francesca mckennitt dedi ki...

Profesör; Kesinlikle. Herkesin hayatı kendini ilgilendirir ve yasalar cinsiyet ayrımı yapmamalıdır. Az önce torba yasasıyla meclisten geçirilmeye çalışan maddelerden birinin "kadınların evden çalışmasıyla" ilgili olduğunu öğrendim. Şok oldum. Neyse ki iptal edilmiş, ama bu zihniyetin sonu yok ki.

francesca mckennitt dedi ki...

ry; Yaa üff. Ben morgda falan kalamam biliyor musun. Ölü korkusundan değil de, duygusallıktan. Kesin cesedin gençliğini falan düşünürüm, ne bileyim kendimi onun yerine koyarım vs. Kanlı sahne olayı da oradan kaynaklanıyor. Ameliyat izlerken hiç etkilenmezken, böyle milleti keserlerken bir tuhaf oluyorum. Her konuda bu kadar soğukkanlı mısın?

lacivertojelikız. dedi ki...

benim temennim beyni pantolonun altında barınan herkesi dekolteli eşeklerin kovalaması yönünde. lanetler gitsin içindeki mağara adamını itinayla büyüten tutucu kesimin hepsine.

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

Sevgili francesca, seslendiğin kişi seni duysa bile, senin benim dilimden anlamaz. çünkü bizler aynı dinden değiliz. Bu tip insanlar, dini ve ahlakı farklı yorumlayan uçkuruna düşkün ve dini sadece mahremiyetten, saç sakla, boynun gözükmesinden zanneden zavallılardır. Ben kendi fikrimi söylüyorum. Baş örtüsünü bütün ninelerimiz köylülerimiz kullanıyor, ama toplumsal nedenlere inildiğinden her birinin nedeni var. karaçarşafmış, türbanmış bence bunların altında, özenti var. Nasıl bir kısım insanlar var punkçı, toplumda farklı olmayı tercih eder. İşte bazı bir takım insanlarda bu yşekilde kendini ifade eder. yaşadığımız çağda, herşeyin bir ortası ve normali vardır. ama azınlıklarda , birbirinden etkilenme yoluyla kendi minik topluluklarını oluştururlar. Son kendini akıllı zanneden ve sesini duyurabilecek bir noktaya getiren bir zavallı da çıkar, onların adına böyle bir açıklama yapar.

deep dedi ki...

allah allah komikmiş sölediği.
:)
elbette haklısın.

bu akşam blog okucak halim kalmadı.
:)
bu akşam yazılanları pas geçicem artık.

ama ödül yazılarını okumalıyım.

uyumadıysan bi şarkı daha pliiiz.
:)

francesca mckennitt dedi ki...

lacivertojelikız; 2. cümlen ne güzel öyle. Doğru söylüyorsun, kaçıncı yüzyılda olduğumuzu unutuyorlar. Kadınlar değersiz olsun, köle olsun, sadece çocuk doğursun, sussuz hizmet etsin istiyorlar.

francesca mckennitt dedi ki...

Zeynep Özmen Ünlü; Bilemiyorum, farklı olmak adına yapılan bir şeyi din adına yaptığını iddia etmek ne kadar yanlış değil mi. Yalnız, artık bunu savunanlar da kendi aralarında bölünmeye başladı. Bir sırf iktidar ekmeğinden faydalanmak isteyenler grubu, bir kırsal kesim havasından çıkamayanlar grubu, bir türbanımı da takarım converse'imi de giyerim grubu. Açıkçası hepsi farklı şeyleri savunuyorlar ve ben anlamakta zorlanıyorum. Her gün farklı bir kısıtlama haberiyle, skandalıyla karşılaşıyoruz ve hangi birine yorum yapacağımı şaşırmış durumdayım artık. Zavallı demekte haklısın, şuan söylediklerinin arkasında bile duramıyor; ne diyeceğini şaşırdı :)

francesca mckennitt dedi ki...

deep; Komik, birazcık ironik. Hihih, doğru, geç oldu zaten. Gerçi sana gece daha yeni başlıyor :))

Yok uyumadım, sosyoloji çalışıyordum öyle. Uykum geldi, yatmadan bir bloga bakayım dedim.

Mmm. Sana Amy Winehouse-Mr. Magic gelsin bu sefer de.

deep dedi ki...

tamam.
yok beynim yoruldu.
:)
ama bak sana ilginç bişi sölüyüm. bunu da kimse bilmez bak. hiç başım ağrımaz ağrımadı. ne olduğunu bile bilmiyom.

francesca mckennitt dedi ki...

Aaa. Kız değilsin ya ondan. Bizimkilerin başı ağrır ya hep :))

İşte beynim yoruldu dediğin şey belki baş ağrısıdır? Böyle uğultu gibi, yorgunluk falan :)

deep dedi ki...

uğultu yok.
yorgunluk da değil.
sanırım gözlerim yoruldu.
gözlerim ağırlaştı.
herhalde uyku bu hastalığın adı.

belki tansiyonum düşmüştür. du bi nargile içeyim tuzlu. geçer :)

francesca mckennitt dedi ki...

:))

Deepmemory.

Ne garip, hiç başın ağrımadı demek ki. Belki şifa şeysilerinden. Uykun geldiyse yatsana.

deep dedi ki...

franfreeeze
falla uyucam şimdi, elimde de kitap yok ama :)

francesca mckennitt dedi ki...

:)) Elinde yoksa sağında solunda bir yerlerde vardır kesin.

Hadi uyuyalım. Benim de uykum geldi.

deep dedi ki...

tamam bi kitap bulup uyuyim.
iyi geceler.
:)
fransoir.

francesca mckennitt dedi ki...

Hihi :)

İyi geceler.
Deepblackberry :)

mergiz dedi ki...

onun anası da dekolte giymiş ki o adam olmuş.

ilkel herif. nası kızgınım!

francesca mckennitt dedi ki...

:)
Çok fantastik bir adam. Acaba aile çapında düşünce tarzları bu şekilde mi merak ettim.

Berdush dedi ki...

"Motoru çalışır halde anahtarı da üzerinde ortalık yere bırakıp gidersen, hırsız çaldığında tamamen hırsız suçludur."

Hımm..
Aslında kestirip atmadan üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir konu.

Tecavüze daha ağır cezalar vermek lazım bence. Ya da komple toplumsal kuralları değişmeli. Bilemicem.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Bu ülkede artık ne diyeceğimizi ne yazacağımızı ne konuşacağımızı şaşırdım be ablacım. Sonumuz hayrola!

Konu açık kapalı olayı olmasın!

Konu ne kadar aç hasta insan var bu ülkede o olsun!

Bizi nah alırlar AB'ye lanet olsun kötü kalplere, bu zihniyete hayret ediyorum.

Başı kapalı olsun açık olsun yüreği insan olsun bana dokunmasın ben ona karışmayayım sevgi ile yaşayalım gidelim.

DEMOKRASİ EN GENİŞ ÖZGÜRLÜKLER İÇERİSİNDE BİLE KENDİNİ DİSİPLİNE EDEBİLME SANATIDIR!

Ağzından çıkanı kulağın duyacak yoksa işin yaş!

francesca mckennitt dedi ki...

Evet. Bak, ne okudum az önce. Öğrencilerinin yazdığı yorumlar, özellikle kadınların. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış, öyle diyorlar. Şaka gibi. Hemcinslerini onlar da savunmuyorsa, artık bir şey diyemiyorum.

francesca mckennitt dedi ki...

"Başı kapalı olsun açık olsun yüreği insan olsun bana dokunmasın ben ona karışmayayım sevgi ile yaşayalım gidelim."

Değil mi ya. Ne güzel söylemişsin ablacım. Bu işte anlatmak istediğim. Başını kapatmak isteyen kapatsın, örtünmek isteyen örtünsün, açmak isteyene de kimse karışmasın. Birisi bunu ayıp olarak algılıyor ya da algılamıyorsa, canı o şekilde gezmek istiyorsa kime ne? Yani bu "paranı iyi saklamazsan çalmaları normal" demekle aynı şey. Bir de kadınların bunu desteklemesi çok üzücü, en çok da buna üzüldüm.

ry dedi ki...

açık kapalı fark etmez. şahin k gibiler affetmez.

francesca mckennitt dedi ki...

Eh, ben de onu diyorum. Sınır tanımazlar.

fem!da dedi ki...

agzına sağlık hatun yeni gördüm bu yazını, diyecek birsey bırakmamıssın..

francesca mckennitt dedi ki...

:) Söylenecek çok şey var da, yoruldum aynı şeyleri anlatmaktan.

deep dedi ki...

zaten uyku saatin de geldi. hadi bi kitap seçip uyu.

ben de sinemadan geldim. sabah yazarım.
127 saat. mükemmel.
:)

köprü üstü unutma.
:)

francesca mckennitt dedi ki...

Köprü üstü, yarın izlenecek. Yeni başlanılan danke kursundan sonra :))

Çok dakiksin :)

"pardon sizi madonna sanmıştık"la uyicam şimdi, hihi :)

İyi geceleer.

deep dedi ki...

:):):) iyi geceler francan. gülümseyerek uyu.
:)

francesca mckennitt dedi ki...

Sen de. Angellarla birlikte :)

deep dedi ki...

frangel.

francesca mckennitt dedi ki...

Confide in me.

deep dedi ki...

ay nov det.
:)

francesca mckennitt dedi ki...

Biraz daha yazarsan bir kere daha bayılırım.

:)

deep dedi ki...

:) hihi

hiiii susayım ben.
:)
kıyamam.
:)

francesca mckennitt dedi ki...

Hihi, neyse ki başıma bir iş gelmeden uyudum uyandım :))