9 Aralık 2010 Perşembe

Desperate Chemical Engineers

Bugün laboratuarda o kadar fenaydık ki desperate housewives bile yanımızda Pollyanna kalır. Hepimiz uykusuz ve yorgunduk, 3 saat boyunca deneyi tamamlayamayınca sıfatlarımıza biçare de eklendi...
Her şey çok güzel başlamıştı. Cici çözeltilerimizi hazırlamıştık; şakır şakır işimizi bitirip gidecektik. Ama o da ne? Sürekli yanlış ölçüm yapa yapa bir türlü ilerleyemedik.


İlerlemeye başladığımızda ise çözelti dibini bulmuştu.


Zavallı çözeltiyi laboratuarda kendi haline bırakıp evimize yollandık. Raporu nasıl yazacağımın acısı hala içimde, o ayrı.


19 yorum:

burkan dedi ki...

çözeltinin fotolarını çekeceğiniz kadar doğru hesaplamaya çalışsaydınız herşey hallolmuştu:D

springoss dedi ki...

francesca, ne deneyiydi bu yapmaya çalıştığınız merak ettim? benim okul döneminden kalan raporlardan varsa yardımı olur belki hehehe :))) demek meslektaşım olucaksın benim, sevindim ;) çözeltiye üzülme, olur böyle şeyler ara sıra ;)

francesca mckennitt dedi ki...

burkan; işte artık 3 saat geçip de deneyin bitmeyeceğini anlayınca fotoğrafa verdim kendimi:p

springoss; aa buna çok sevindim işte! Demek ki kan çekiyor dermişim :p Bu potasyum permanganatla, hidrojen peroksit tayiniydi ama biz daha permanganatı sodyum okzalatla standartlaştırmaya çalışırken 4-5 kere tekrarlamak zorunda kaldık ve titrasyon bitmedi bir türlü. E artık 3 saat geçince de bir başkasının verilerini kullanmak zorunda kaldık, rapor örneği var ama veriler bir oradan bir buradan olunca çok saçma olacak ya :)) Teşekkür ederim düşünmen yeter :)

Bir İnce Ses dedi ki...

boşver hata oranı dersin :) analog sistem ortam koşulları vs. ben her zaman böyle yazıyorum :D

francesca mckennitt dedi ki...

Deneyi bitirebilmiş olsaydım ben de öyle yazardım ama bitiremedim :)) Sanırım yine "öğrenci değil mi hepsi aynı" diyeceğim, her raporumda "laboratuarın yeterince elverişli olmaması sebebiyle hata oranı yüksek çıkmıştır." cümlesi var :))

deepblueeagle dedi ki...

:)

şu raporların bir bitse.
desperately seeking a holiday.

francesca mckennitt dedi ki...

Ömür biter rapor bitmez deep :) Hayatım artık "rapor yazma öncesi-rapor yazımı-rapor bitimi ve yeni deneye hazırlık" şeklinde bölümlerden ibaret!

Kara Kalem dedi ki...

boşverrrr
bu devirde kim çözeltileştirebilmişki zaten :))

francesca mckennitt dedi ki...

Hahah :)) Haklısın, hiç bu açıdan bakmamıştım :p

kirliselpak dedi ki...

bunu ben de yaptım ki.. :) analitik kimya labında.. bir an üni 1. sınıf aklıma geldi:) (yaslanmısım nannnn) kuzum basit bunnar ya.. takma kafana. daha zorlarını görürsün:)

francesca mckennitt dedi ki...

Ya zaman olsaydı kolay bişi zaten ama arka arkaya o kadar çok yanlış çözelti hazırladık ki. Sonra tam doğruyu yaptık ayarlama titrasyonu bile olmadı :) En baştan başlamaya da zaman kalmamıştı yalan oldu deney :/

Ayrı Yazılan De dedi ki...

oda arkadaşımın da en büyük derdi kimya. onu hatırlattın bana :D

francesca mckennitt dedi ki...

Hangimizin derdi değil ki :p Seviyorum-sevmiyorum durumu tam :)

Adsız dedi ki...

hangi dersin lab'ı o? genel kimya? analitik kimya? aletli analiz? organik kimya? yoksa kimya müh. lab.larındanmı?

francesca mckennitt dedi ki...

Analitik kimya :)

inanirsakolurbence dedi ki...

En son lisede deney yaptık o zaman da isporto ocağıyla bir şeyler yapılıyordu yan lab da yangın çıkmıştı ne olaylar:D Çok uzak geldi çözelti fln sana kolay gelsin:)

francesca mckennitt dedi ki...

İlginçmiş :) En son bizim okulun lab.larında da patlama oldu, fen-edebiyat fakültesi baştan aşağı yıkandı; kapalı kaldı kaç gün :)) Teşekkür ederim :)

parmakuçlarım dedi ki...

inanki bitiyor..hatta 'biteli kadar olmuşmu yahu!' noktasına geliyorsun..benden söylemesi :))

francesca mckennitt dedi ki...

parmakuçlarım; öyledir tabii ki ama işte bitene kadar.. Şu sıralar birazcık "okulu yarıladık, ne olacak mezun olmak istemiyorum!" düşünceleri içindeyim aslında :))