20 Eylül 2010 Pazartesi

Body Worlds

Aylar sonra ben de nihayet Body Worlds'e gidebildim, içime dert olmuştu artık!


Fotoğraftan anlaşıldığı üzere hepimiz kan, kemik, sinir ve bilimum fiziksel dokulardan oluşuyoruz. Bana kalırsa serginin vurguladığı en mühim şey bu.Mesela normal şartlarda seksi sayılabilecek bir duruş bu. Ama gördüğünüz gibi özellikle erkeklerin uğruna ne savaşlar verdiği bedenler kas ve kemikten ibaret!Çıktığımda ilk düşündüğüm şey:
Ölünce ben de böyle olacağım...


Bir hiçlik hissi oluşturmadı mı bu sergi sizce?

8 yorum:

mergiz dedi ki...

allahtan aralık ayına kadar var daha. ben de bu sergi istanbula geldiği ilk günden beri gitmek istiyorum ama bi türlü gidemedim. hiçlik hissinden çok hayranlık oluşturdu bende desem?

Hayalin Derinlikleri dedi ki...

İşte duygulardan, amaçlardan yoksun insan sadece bu et, kas ve sinirden başka bir şey değil. Benim gözümde yani. Ayrıca bi kaç cm kalınlığındaki derimizin sakladığı ne çok şey var. Şaşılası geliyor gerçekten insana. Bu tür görüntülere pek dayanıklılığım yoktur aslında. O yüzden tıp öğrencisi değilim.
Hiçlik mi bilmiyorum ama garip bir his yaşattı bana :))

Sevgilisinden yeni ayrılmış ve kendini bir türlü o duygulardan kurtaramamış biri için faydalı resimler olabilir. Serigye gitmesi ise daha etkili olabilir.
"Ya bunun için mi bu kadar üzülüyomuşum ben yaa" tarzında :))
Şaka yapıyorum tabi ki. İnsan bu kas yığınından çok fazlası yoksa...

Farklı duygular çağrıştıran bir paylaşım, eline sağlık. :)

burkan dedi ki...

bu sergidende anlaşılacağı üzere derinin insan yaşantısındaki ve psikolojisindeki yeri ve önemi tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmiş içide dışıda bir sözü tarih oldu:D:D

francesca mckennitt dedi ki...

mergiz; bence de git mutlaka. hayranlık da uyandırıyor elbette, ama biraz daha fiziksel bir sergi olduğundan bende hiçlik daha ağır bastı. derisi tamamen yüzülmüş ve kurutularak bedeninden ayrılmış bir ceset vardı orada. beden ayakta duruyor, adamın derisini omzuna asmış.. onu görünce ne demek istediğimi anlayacaksın.

Hayalin Derinlikleri; teşekkür ederim:) ya elbette öyle oluyor, hani hep derler ya "ölümden başkası yalan" insan o ruh haline giriyor :)

burkan; hahah bu da değişik bir bakış açısı:D bazı insanların içini görmemeyi tercih ederim cidden :))

MELEXY dedi ki...

Bende çok merak ediyorum ama çok etkileneceğimi düşünmüyorum ruhsal olarak :)

Ama tıbbi açıdan merak uyandırıcı ve ilginç bana göre...

francesca mckennitt dedi ki...

Ben de gitmeden önce öyle demiştim valla :) Tabi insan biraz üstünde düşünüyor ister istemez

Ayrı Yazılan De dedi ki...

geçenlerde oda arkadaşıma söyledim gidelim diye. gülmeye başladı. anlam veremedim. sonra anlattı. birkaç kişiyle karar vermiş gitmeye daha önceden. ama hep bir aksilik çıkmış, bir şey olmuş. göze alabiliyo musun dedi. tamam dedim. gideceğimizin bir önceki gecesi yurttan kovulup geceyi dışarıda geçirdim. lanet ettim sergiye :D bugün de kapandı sergi, ben gidemedim :D body worlds bana bunları hatırlatıyor :D

francesca mckennitt dedi ki...

Hahah :D Benim de fantastik olaylarım olmuştu sergiyle ilgili ama ben sadece sanatsal kısmını yazdım buraya :))