23 Ağustos 2010 Pazartesi

Erewhon

Samuel Butler’in Erewhon’unu arıyorum ne zamandır…Son “K” dergisi sayısında ele alınmış birkaç sayfa.Yazmak istediğim Samuel Butler’in hayatıyla ilgili aslında. Erewhon, “no where”in anagram yöntemiyle değiştirilmiş hali. Butler, ressam olmak istediği için babası tarafından kırbaçlanınca Yeni Zelanda’ya yerleşir. Eşcinsellik İngiltere’de büyük bir suç sayıldığından yeni ülkesinde hayatını daha rahat yaşayacağını düşünür. Ama gerek bu tercihi, gerek kitaplarında yansıttığı fikirler yüzünden sürekli bir mücadele halindedir.
Doğru bildiğin şey, ya çoğunluğa göre yanlışsa? Ufacık bir zıtlık bile bu duruma girer bana göre. Dünyaya geldiğin andan itibaren savunma halinde kalırsın… Ömrün boyunca akıntıya karşı yüzersin. Ya yorulur akıntıya kapılırsın, ya da gözlerini yorgunluktan kapatırsın. Bazılarını ayrı kılan da bu değil mi? Ne güzel söylemiş Yeni Türkü;


Ya dışındasındır çemberin,


Ya da içinde yer alacaksın.


Kendin içindeyken…


Kafan dışındaysa?

2 yorum:

Unicorn dedi ki...

gerçekten çok güzel anlatmışsın.akıntıya karşı gitmekten yoruldum artık yaa biraz da rüzgar arkamdan vursun itsin azcık beni :) kitabın konusu da ilginç geldi :)

francesca mckennitt dedi ki...

Teşekkürler.. Hangimiz yorulmuyoruz ki :)