21 Nisan 2010 Çarşamba

Küçük Arı


Küçük Arı'yı aldığımda satıcı bana "İyi seçim, herkes bunu okuyor." deyince sinirlenmiştim hatta kitabı neredeyse bırakıyordum. "Herkes"in okuduğu kitap benim iyi kitap kriterlerimle uzaktan yakından ilişkisiz. Ama bu herkesin okuduğu ve mükemmel romanlardan biri bana kalırsa. Hikayeyi size anlatamam çünkü yalnızca hikaye değil, dili de çok güzel. Kitaptan bir paragrafla durumu özetleyebilirim ancak:

"Macera nedir? Bu, maceraya nerede başladığınıza bağlıdır. Sizin ülkenizde küçük kızlar, çamaşır makinesi ile buzdolabı arasındaki boşluğa gizlenip, etraflarının yeşil yılanlar ve maymunlarla sarılı olduğu bir ormanda olduklarını hayal ederler. Ben ve ablam, yeşil yılanlar ve maymunlarla dolu ormanda bir boşluğa gizlenip, çamaşır makinemiz ve buzdolabımız olduğunu hayal ederdik. Siz makineler dünyasında yaşıyorsunuz ve kalbi çarpan şeylerin düşünü kuruyorsunuz. Biz makineleri düşlüyoruz çünkü çarpan kalplerin bizi terk ettiğini gördük."


6 yorum:

Gece Kütüphanesi dedi ki...

Populer kitaplar çok nadiren de olsa insanı şaşırtabiliyor, gene de kendi çizgimiz üzerinde ilerlememiz çok daha sağlıklı elbette.

francesca mckennitt dedi ki...

Hem kendi çizgimiz üzerinde hem popüler olunca böyle oluyor :)

cul (R) dedi ki...

her ne kadar ozet gecmis olsan da bu kitaba tamamen taptim diyebilirim.
ayrica tam da aklimin kaldigi paragrafi yazmissin.
cok cok cok etkileyici bi kitap, senden alabilirsem sevinirim :D

francesca mckennitt dedi ki...

orası benim de aklımın kaldığı paragraf...
geliboludan gelsin veririm bebek :)

kiraz çiçegi dedi ki...

haberler için Golgotha Tv vardı,program yapma yükünü kendinizin sırtlandığı türden bir televizyon.Ekran yerine kullanılan bir çerçevemiz vardı sadece,onu limba ağacının altındaki kırmızı toprağa koyardık ve ablamın kafası ekranda görünürdü. iyi numara.buna gerçeklik televizyonu demeliydik. bunu şimdi anlıyorum.....aynı numarayı sizin ülkenizdeki televizyonla da yapabilirsiniz ama zor olur; çünkü televizyon setleri sizi dinlemez...
Çok sevdim kitabı, sana katılıyorum. sevgiler:)

francesca mckennitt dedi ki...

Okuyanlardan yorumlar duymak çok güzel :) Etkileyici bir kitap. Sevgiler kiraz çiçeği :)