23 Mart 2010 Salı

DENEY

Dün öve öve bitiremediğim festival vardı ya? Gözümden fena halde düştü. Buraya sakin sakin yazdığıma bakma, o kadar sinirliyim ki. Broşüre baktığımda anlamalıydım; amacın sanat değil provokasyon olduğunu. Belki yapmış olduğunuz o tarafçılık olmasaydı oyununuzu çok çok sevebilirdim. Son dakikaya kadar takdir ettim de aslında. Ama üzgünüm, burası Türkiye ve sen Türkçe konuşmak zorundasın. Salonda Türkçe konuşan 300 kişinin karşısında oyununun açıklamasını Kürtçe yaparsan herkes mal mal bakar, oyundan da dışarı çıkar. Kendinizi dışlarsanız, insanlar da sizi dışlar bunu unutmayın.

Oyunun ismi CERB(DENEY). Bu isimden hareketle Cern'e atıf yapıyorlar sanmıştım... Birilerinin Türkiye'nin "işgalci ve faşist" olduğunu düşünerek kendilerini nasıl "barışsever" ilan ettiğini unutmuşum meğer. Söylemek istediğim o kadar çok şey var ki, kendimi zor tutuyorum. Nankörlere hiçbir şekilde tahammülüm yok.

Bu da yetmezmiş gibi oyunun çıkışında resmen bir sarhoş üstümüze saldırdı. "Nereye gidiyosun lan sen?" diye üstümüze yürüyor böyle. Babam tepki vermeseydi başımıza bir şey gelirdi orda eminim... Ya ciğeri beş para etmeyen bir adam yüzünden babama bir şey olsaydı? Yoktan yere düzeni bozacağınıza, olan yarım düzeni tamamlandırmaya bakın önce. O zaman belki bir şeyleri anlarsınız.

2 yorum:

C3Moi dedi ki...

geçmiş olsun...

francesca mckennitt dedi ki...

sağol, teşekkür ederim